PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=837523}

Psie pazury

The Power of the Dog
6,8 46 711
ocen
6,8 10 1 46711
7,5 47
ocen krytyków
Psie pazury
powrót do forum filmu Psie pazury

Pieknie poprowadzony film ze swietnie rozrysowanymi postaciami. Osobe obdazone duza empatia historia ta wciagnie bez konca. Bez tej umiejetnosci zauważania i współodczuwania stanów emocjonalnych innych ludzi ten film bedzie wydawal sie senny, nieciekawy. Cala jego sila tkwi w wlasnie w tych emocjach ktore spowodowaly ze Psie Pazury obejrzalem jednym tchem. Slyszalem tez o zaskakujacym zakonczeniu. Pierwsze zdanie wypowiedziane w filmie dawalo mi duzo do myslenia, a i tak film mnie kompletnie zaskoczyl. Zdecydowanie najlepszy film wyprodukowany przez Netfilix.

ocenił(a) film na 8
bjorker

Pięknie i trafnie napisane. Tak samo zachwycił mnie ten film.

bjorker

dokładnie, chodzi o wrażliwość emocjonalną, psychologiczną i wyobraźnię. Chodzi o umiejętność zauważania i odczytywania najdelikatniejszych znaczeń i symboli. Jeśli ktoś tego nie ma, będzie widział tylko góry, krowy i powolne dialogi, słowem - nuda! Dodam, że przeciętny facet takich rzeczy nie łapie, jest ślepy i głuchy na niuanse, dlatego stwierdzi, że film jest słaby....

notker7

Ja tam widzę tylko właśnie krowy góry i nudę

ocenił(a) film na 8
bjorker

Pfff co za dogłębna analiza … a Ty to jakiś psycholog jesteś czy coś ? Nie zawsze to tak działa , naprawdę tak ludzi szufladkujesz ?

ocenił(a) film na 9
mikula1991

"Naprawde tak ludzi szufladkujesz?". Tak. Lubie tez Carla Jung'a

ocenił(a) film na 8
bjorker

Hehehe :D Tomasza Raczka też chyba lubisz bo powielasz Jego słowa :D sprytniś jesteś

ocenił(a) film na 6
bjorker

Moja niechęć do "Psich pazurów" wynika pewnie z tego, że jest wokół tego filmu mnóstwo hałasu, a ja zupełnie nie rozumiem dlaczego?
Dużo mówi się tu o zamianie ról, o tym co tak naprawdę jest męskie, a co nie. No i o tym, że jest to western gejowski.
Po pierwsze o ile mi wiadomo był już film na ten temat - "Tajemnica Brokeback Mountain" - na dodatek był śmielszy, bo był to owszem western gejowski, ale western współczesny do tego.
Po drugie dużo też mówi się w przypadku tych "Psich pazurów" o tym, że ten film przeciwstawia się patriarchatowi, wyzwala płeć z okowów i staje w obronie mniejszości seksualnych. Tymczasem ja dostrzegam coś zupełnie odwrotnego i na dodatek nie uważam, że możnaby ten film odczytać inaczej. Geje są tu najbardziej antypatyczni, bądź dwulicowi i jeśli ktoś tu kogoś krzywdzi, wbija komuś nóż w plecy, to właśnie gej.
Ale po kolei.
Główny bohater, Benedykt Kamberbacz, kowboj nad kowboje, męski od stóp do głów, do tego antypatyczny, ale jednocześnie świetny w swojej robocie, bo jedno przecież nie wyklucza drugiego, jest kryptogejem. Wspomina z rozrzewnieniem swego mentora, bo kochał go nad życie (być może także miłością cielesną). Jego brat-fujara poznaje kobietę, zakochuje się chyba, nie widać, prędzej współczuje, oświadcza się jej, a ona, raczej z braku alternatyw. przyjmuje oświadczyny. Takie czasy. Gdy jednak, wraz z synem, niespotykanie zniewieściałym, przyjeżdża na jego dwór, nie umie sobie poradzić z nową rolą (mężulek nie pomaga, zmuszając ją do publicznych wystąpień-upokorzeń przy pianinku. I wtedy pojawia się pierwsze intrygujące pytanie: kto tu naprawdę jest zły? niestety pani reżyser nie podąża tym trope,)
I żonka, znowu chyba z braku alternatyw, zaczyna pić. Syn tymczasem pojawia się i znika w tej opowieści. Co robi w międzyczasie? Być może układa kwiaty, albo przymierza buty. W każdym bądź razie mimochodem, bezwiednie, jakby nieauważenie znajduje nić porozumienia z... początkowo mu niechętnym kryptogejem Benedyktem. Benedykt mimowolnie godzi się na rolę zastępczego ojca (brat-fujara jest zajęty... nie wiadomo czym), uczy go tego i owego. Uczy go samodzielności, bycia mężczyzną etc. Zaczynają się szanować. Zaczynają się rozumieć. I jak on mu się odpłaca? Wbija mu nóż w plecy. Hurra, mama-pijanistka będzie żyła długo i szczęśliwie z tym dziwnym mężem, synek ma krew na rękach, ale nie szkodzi, w końcu co to za różnica: zabić człowieka czy królika? Gej gejowi nierówny?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones